Loading...

Minerva dobýja svet!

Report z ŠVK 2016. 14.04.2016, štvrtok. Deň, kedy sa oficiálne koná vedecká študentská konferencia. Pravda je taká, že neoficiálne pre nás začala omnoho skôr…

A kto sme „my“? Minerváci, samozrejme.

Študenti v počte šesť kusov plus Zuzka čoby konzultantka a moderátorka plus Peťo ako druhý moderátor plus doc. Strémy ako zadávateľ úloh plus všetci tí, čo držali palce… (Úspešne, ale nepredbiehajme udalosti.)

ŠVK sa koná každoročne na pôde MTF STU. Tento rok otvorila 11 sekcií pre 88 študentov. (Tiež ste si všimli tú krásnu deliteľnosť bezo zvyšku?) Prihlásiť sa mohol každý dobrovoľne a výber tém na spracovanie a odprezentovanie bol taktiež v našej réžii.

Za Minervu sme sa, ako som spomínala, zúčastnili šiesti:

Filip s Mirkou, ja a Mišo (ten s projektom nesúvisiacim s Minervou, ale aj tak) v anglickej sekcii, Paťo s Marcelom v oblasti informatiky.

Aby sa otvorila sekcia, je potrebných aspoň päť ľudí. To je v poriadku. Do našej – anglickej – sekcie je ich prihlásených jedenásť. Bolo… Večer pred ŠVK je to len sedem /statočných/ tímov, ďalšie dva sa odhlasujú ráno.

A čo horšie, Mišo sa pohrešuje. Nikto ho nevie zastihnúť. Vážne hrozí, že nám sekciu zrušia.

My však prezentujeme aj napriek tomu. Ja ako prvá. S očividnou nervozitou (tvrdia pozorovatelia) beriem do rúk mikrofón, začínam nesmelým vtipom o syre a pomaly sa rozbieham.

Mojou úlohou je predstaviť Minervu, a tak rozprávam o našich začiatkoch, o neutešenej situácii dneška, kedy sa ľudia neučia preto, aby niečo vedeli, ale pre titul a sladký život študentský, spomeniem ideu doc. Strémyho (v tej chvíli sa na plátne objavuje jeho veľká fotka s citátom a on si zahanbene ukrýva tvár), predstavujem projekty… ešte posledné prerieknutie, že plánom Minervy je ovládnuť svet, ľudia sa smejú, ja radšej rýchlo sumarizujem. Otázky a diskusia. Pri odchode z pódia želám Filipovi a Mirke veľa šťastia.

Report z ŠVK 2016(Môj vraj veľmi stresovaný začiatok; foto by doc. Max Strémy)

Majú prezentáciu hneď po mne. Slova sa ujíma Filip. „Spoznávate toto zariadenie?“ poukazuje na EPOC v Mirkiných rukách. Pomocou interaktívnej prezentácie (ilustrovanej šikovnou Mirkou) predstavuje obecenstvu projekt „Think and Go“, hovorí o hardvérových vylepšeniach, o prepojení EPOCu a Arduina… odovzdáva slovo Mirke, ktorá okamžite nadchne celú sálu. Jej prízvuk je neopakovateľný. Španielsko-rusko-taliansko-japonský a pritom taký prirodzený! (Väčšina ľudí ho spontánne na prvé počutie označí ako „zlatý“.) Samozrejme prízvuk nie je to najdôležitejšie. Mirka rozpráva o bezpečnostných opatreniach, o plánoch do budúcnosti. Dvojica zožne obrovský potlesk. Diskusia je v každej prezentácii vraj kameňom úrazu; tu pripomína skôr kameň úspechu. Otázky sa hrnú zo všetkých strán.

Poster k „Think and Go“

poster-thing-and-go

 

Report z ŠVK 2016(Mirka a Filip to o chvíľu rozbalia; foto by doc. Max Strémy)

V tejto chvíli sa konečne hlási stratený Mišo. Zaspal – ako inak, keď na finálnych úpravách svojej prezentácie drel do pol piatej ráno. Vyráža na cestu a tým pádom je sekcia zachránená…

V tejto chvíli opúšťam miestnosť, aby som sa presunula do humanitnej sekcie – áno, nabrala som si roboty, čo to len šlo. Tam ma čoskoro prídu kolegiálne podporiť Filip s Mirkou a ďalší spolužiak z AJ sekcie, Martin…

Kým u nás prebieha všetko v pokojnom a príjemnom, ba až rozprávkovom duchu, Paťo s Marcelom v sekcii informatickej prežívajú krušné časy. Tiež predstavujú projekt „Think and Go“, ibaže v slovenčine. A majú so sebou vozíček. Na praktickú ukážku. (Návrh, že by ho pustili proti porote a tesne pred ňou zastavili, padá z bezpečnostných príčin.) Marcel má EPOC na hlave. Vydáva vozíku prvý príkaz: Choď dopredu.

Ľudia vstávajú, aby videli lepšie. Ibaže Marcel je nervózny. A prístroj má problém rozpoznať jeho myšlienky. A vozík sa nehýbe. A Marcel je ešte nervóznejší. Nekonečná slučka! Keď si predstaví ten scenár: Celú dobu hovoria o EPOCu, čo všetko dokáže, a nakoniec…

Po chvíli hrôzy a napätia sa vozík konečne dáva do pohybu.

Zlatý vozík.

(O tom, čo chlapci prežívali, sa dozvedáme až pri obede.)

Výsledok?

  • Prvé miesto v anglickej sekciiFilip a Mirka.
  • Tretie miesto v anglickej sekciija. (A tretie miesto v humanitnej sekcii s neminerváckym projektom; toto je moja tretia ŠVK. Do tretice…) (Mimochodom, druhé miesto v AJ sekcii obsadil náš spolužiak Martin Jančuška, takže nielen víťazstvo Minervy, ale aj informatikov vôbec!)
  • Prvé miesto v informatickej sekciiPaťo a Marcel.

Report z ŠVK 2016
(zľava Marcel, Paťo: čerství držitelia diplomov; foto zo stránky MTF STU)

Report z ŠVK 2016
(zľava: Filip, Mirka, ja a Martin ; foto by pán vrátnik)

Na ceremónii o piatej sú nám slávnostne odovzdané diplomy. Potom nasleduje malá oslava. Ďalšia nás ešte čaká… a tak pomaly, pomaličky a po krôčikoch Minerva dobýja svet.

Na tomto mieste by som sa chcela poďakovať všetkým našim konzultantom (doc. Ing. Maximilánovi Strémymu, PhD., PhDr. Emílii Mironovovej, Mgr. Ivane Novotnej, PhD. a Mgr. Zuzane Šutovej za ich pomoc a podporu pri vytváraní našich projektov… dúfam, že sme vás výsledkom potešili. 🙂

Jela